Alicja Siarkiewicz

Nowy szlak na Wysokim Wybrzeżu. Öjberget i zatoka Omne

W sobotę 29 sierpnia uczestniczyliśmy po raz pierwszy w otwarciu nowego szlaku komunie Kramfors na Wysokim Wybrzeżu w Szwecji. Z Omne w Nordingrå możliwa jest teraz wędrówka na górę Krikberget, Bratterget i Öjberget z jednego punktu wyjściowego.

Öjbeget

Zatoka Omne dzieli się na  8 mniejszych zatok (od strony północnej): Norrfjällsviken, Trollarviken, Breviken, Måviken, Mjällomsviken oraz Ulfviken. Od strony południowej znajduje się natomiast Vadviekn oraz Räfsöviken.
Omnefjärden
Najwyższy punkt szlaku leży na wysokości 100 m n.p.m. W słoneczne i bezchmurne dni fantastyczny widok rozpościera się nawet do 36 kilometrów nad horyzontem.
W letnie dni można najeść się tu pysznymi poziomkami (próbowałam, są słodziutkie) oraz spotkać łosie (o ile jest się dość cicho na szlaku oczywiście).

Stowarzyszenie Byaförening

Jest to grupa 250 miłośników natury i lokalnej kultury. Tworzą ją zarówno stali mieszkańcy jak i letni turyści. Jednym z założeń stowarzyszenia jest zachęcenie ludzi do osiedlenia się tu na stałe, tak aby żaden dom nie stał tu pusty. Stowarzyszenie ma na swoim koncie 4 szlaki o różnorodnym charakterze. Rozmawialiśmy z kilkoma osobami z tej grupy i od pierwszej sekundy dało się wyczuć, że jest to lokalna społeczność, która kocha miejsce, w którym mieszka. Opowiadali oni z duma o lokalnej naturze, szlakach do wędrówek, lasach i widokach. Poznałam trochę historii tego miejsca z ust osób, które pamiętają zimną wojnę i manewry wojskowe na zatokach, których widoki podziwiałam. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona i zrozumiałam, że choć sama nie jestem stąd to też cieszy mnie dzielenie się tym co znam, co stworzyła natura i jest zaledwie na wyciągnięcie ręki.

Kąpielisko Omne - Omnebadet

Kąpielisko Omne zostało założone i obsługiwane jest przez towarzyszenie Byaförening na początku lat 2000. Miejsce to cieszy się duża popularnością i przyciąga turystów z całej Szwecji i nie tylko. Znajduję się tu miejsce na rozbicie namiotu, czy przyczepy kempingowiej.

Jak tu trafić?

Dojazd jest bardzo prosty, wystarczy wyszukać hasła 'Omnebadet, Nordingrå', a następnie kierować się na Ön. W okolicy znajduję się sporo innych szlaków, które są równie piękne i dostarczają podobnie pięknych widoków. Na YT znajdziesz krótki filmik z naszej wycieczki. Na moim Instagramie zapisane jest Story. Sam szlak jest doskonale oznakowany. Zapraszam do obejrzenia relacji, ale przede wszystkim spaceru.