Runstreak – zasady i korzyści z biegowej pasy

Co to Runstreak?

Runstreak polega na bieganiu przez chwilę każdego dnia i jest świetnym sposobem na wyrobienie nowego zdrowego nawyku. Jest również bardzo delikatny dla ciała, o ile biegasz spokojnie i nie biegasz dłużej niż 20 minut. Oczywiście od czasu do czasu możesz trenować dłużej i ciężej, ale trening runstreak ma sens jako „codzienny ruch” lub „aktywny odpoczynek”, a nie ciężki trening.

Szwedka Ellen Westfelt rozpoczęła swoją passę 4 września 2013 r. i ma najdłuższy Runstreak w Szwecji (ponad 6,5 roku). Ellen razem ze swoim partnerem Johnnym oraz koleżanką Jënni prowadzi podcast o bieganiu "Pace on Earth". Ale podcast to tylko część ich biegowych przygód. Posiadają oni również swój program treningowy, który nazywa się "W 10 miesięcy do 100 km" i jego celem jest przygotowanie ludzi do biegów długodystansowych. Ale to tylko taka dygresja, wracam z tematu runstreak.

Runstreak - oficjalne zasady

 1. Międzynarodowe zasady runstreak ustanowione przez Streak Runners International, wymagają tylko 1,6 km biegu (1 mila) na dzień kalendarzowy, a zatem nie ma wymogu, aby być poza domem przez określony czas (20 minut wymyśliła Ellen).
 2. Możesz biegać w dowolnym tempie, na zewnątrz lub w środku, na bieżni, na drodze lub w lesie. Gdziekolwiek.
 3. Sam rejestrujesz swoje codzienne biegi. Jeśli biegasz przez co najmniej 365 dni z rzędu, możesz ubiegać się o umieszczenie na liście www.runeveryday.com prowadzonej przez Streak Runners International.

Zainwestuj 20 minut dziennie, codziennie

"Zainwestuj co najmniej 20 minut dziennie zamiast 1,6 km. Ale upewnij się, że w tym czasie masz co najmniej 1,6 km. Często pokonujesz odległość większą niż 1,6 km w 20 minut, ale warto zainwestować w czas, a nie dystans, aby nie kusiło Cię, aby biegać zbyt szybko, aby „zakończyć” dzień. Bieganie powoli i postrzeganie treningu jako codziennego ruchu i jeszcze lepszego odpoczynku w ruchu jest ważne, aby uniknąć kontuzji. Jeśli chcesz, kilka razy w tygodniu możesz biegać dłużej i szybciej." - Pace on Earth

Ellen rekomenduje także, aby rozróżniać w pewien sposób bieg Runstreak, z przebieżką do autobusu, pracy czy sklepu. Wyjście na bieg ma być świadome. Dobrze jest się przebrać w ubrania do biegania (jakiekolwiek) abyśmy byli świadomi, że teraz jest ten czas, 20 minut dla nas samych, bez stresu i presji.

Jakie korzyści daje Runstreak?

Najczęściej wymieniane korzyści z biegowej passy to

 • Wyrobienie dobrego nawyku (częstszego biegania)
 • Pozostanie wolnym od kontuzji (oraz pozbycie się starych) Dlaczego? A bo biegając codziennie krótkie odcinki zazwyczaj biega się powoli, bez obciążeń, a co za czym idzie sam bieg jest delikatniejszy dla ciała. Częste bieganie pozwala pozbycia się toksyn, które powodują sztywności i ból. Pomagają utrzymać dobre krążenie krwi.
 • Szybsza regeneracja po ciężkich wysiłkach
 • Budowa wiary w siebie i lepszego samopoczucia
 • Pozbycie się lęku przed presją
 • Bycie lepszym biegaczem
 • Bycie szczęśliwszym (poprawa zdrowia psychicznego)
 • Lepszy sen
 • Idealny dla początkujących, leniwych,  czy niezdyscyplinowanych
 • Równie idealny dla zdyscyplinowanego ciężko pracującego sportowca

Moje pierwsze 30 dni biegowej passy

O Runstreak usłyszałam po raz pierwszy w czerwcu 2020, wtedy właśnie przystąpiłam do programu treningowego "W 10 miesięcy do 100 km". Wtedy zaczęłam słuchać namiętnie podcastu o bieganiu długodystansowym moich nowych "trenerów| mentorów". Jednego dnia, gdy kosiłam trawę usłyszałam o tym wyzwaniu i pomyślałam, że hmmm no czemu nie? 20 minut nie brzmi tak strasznie, co innego te 100 km. Ale tu nie chcę za dużo plątać, jako, że są to dwie oddzielne rzeczy.

Także trawiłam ten pomysł przez dwa miesiące, aż pewnego dnia trafiłam na odcinek poświęcony właśnie Runstreak. I to z jaką pasją przeprowadzona była ta rozmowa, poczułam się zdrowa i pełna energii od samego słuchania. Postanowiłam spróbować i ja!

Dzień pierwszy wypadł na 24 lipca 2020, a więc dziś mija mi dokładnie 30 dni biegowej passy. Czuję się dobrze, nic mnie nie boli, mam dawkę pozytywnej energii każdego dnia i cieszę się, tak najzwyczajniej w świecie, że mi się to podoba i nadal mi się chce. Trzymam kciuki sama za siebie, że nic nieoczekiwanego nie przerwie mojej passy. A jak przerwie, to zacznę od początku.

To jak, ktoś chętny spróbować ?

Pamiętaj, że to nic nie kosztuje, zasady są banalnie proste i praktycznie każdy da rade i znajdzie 20 minut każdego dnia. Na Facebooku jest dużo grup, które gromadzą ludzi na runstreaku. Wpisz w swojej wyszukiwarce i dołącz do wybranej przez siebie społeczności. Powodzenia!

PS. Rekordziści na świecie biegają tak ponad 40/50 lat! Oficjalne statystyki znajdziesz tu Runstreak statystyki