Alicja Siarkiewicz

Wysokie wybrzeże w Szwecji, czyli dlaczego warto tu przyjechać

Często słyszę, że ja to mam pięknie w tej Norwegii oraz że ja to chyba nigdzie nie pracuje. Otóż żeby rozwiać te wątpliwości, powiem tak. Pracuje i mieszkam, ale w Szwecji. Tak mi się poszczęściło, że przyroda jest tu cudowna, a ja lubię się szwędać. Stad ta moja energia i cały ten  spam lasem oraz górkami.

A więc bez zbędnego gadania- zapraszam na wstęp do szwedzkiego wysokiego wybrzeża!

 Wysokie Wybrzeże - Höga Kusten

Szwedzkie Wysokie Wybrzeże położone jest nad północną częścią Morza Bałtyckiego, Zatoką Botnicką. Pomiędzy miejscowościami Härnösand  i Örnsköldsvik , około 450 km na północ od Sztokholmu. Teren ten jest wyjątkowy dzięki wypiętrzaniu się terenu po ostanim zlodowaceniu jakie występowało w Skandynawii. Wysokie wybrzeże Szwecja. Polożenie. Ilustracja. Mapa

Jak powstało szwedzkie wysokie wybrzeże?

Wysokie Wybrzeże w Szwecji. Widok z parku narodowego Skuleskogen.

Wyniesienie terenu spowodowane jest przez lód śródlądowy leżący i przygniatający skorupę ziemską. To właśnie tu pokrywa lodowa była najgrubsza (ciśnienie lodu było największe). Dlatego też obszar ten charakteryzuje tak spektakularne wypiętrzenie terenu- największe na świecie!

Gdy lód zaczął się topić, część lądu została pochłonięta przez wodę. Około 10400 lat temu lód zniknął, a całkowite wypiętrzenie się terenu osiąga dziś 800 m.  Każdego roku teren podnosi się o około 8 mm.

Szacuje się, że teren będzie stale się podnosił, lecz w mniejszym tempie. 8 mm w skali roku wydaje się być niewiele, ale w skali życia (powiedzmy przeciętnego 70-80 latka) daje to około 600 mm, czyli 60 cm, czyli ponad pół metra!

Szlakiem wysokiego wybrzeża - Höga Kusten Leden

Malownicze krajobrazy, morski pejzaż, czerwone skały, klify, setki wysp i wysepek. Nie wspominam już o całej florze jaka to wszystko pokrywa. Jak łatwo się domyśleć, teren ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu. Kolaż z widokami na wysokie wybrzeże w SzwecjiSzlak wysokiego wybrzeża ma niecałe 130 km i rozciąga się właśnie wzdłuż opisanej linii brzegowej. Podzielony jest on na 13 etapów, każdy z nich jest unikalną mieszanką archipelagu wysp, skał i lasów. Jak już wcześniej wspomniałam, cofający się lodowiec zrobił tu niezłą robotę. Mapa 13 etapów szlaku wysokiego wybrzeża w Szwecji.  

Niektóre ze szczytów znajdują się 250 m nad poziomem morza, co sprawia, że jest to jedyne miejsce w Szwecji gdzie widok na wodę można podziwiać z takiej wysokości. I powiem Ci coś szczerze. Widoki zapierają dech w piersiach! Podejście na szczyt nie jest karkołomnym wyczynem, w końcu to jedyne 200-300 metrów przewyższenia, ale to z zupełności wystarcza, żeby nacieszyć oczy.

Cały ten mix sprawia, że te piękne miejsca są dosłownie na wyciągniecie ręki.

Kolaż z widokami na wysokie wybrzeże w SzwecjiWięcej szczegółowych informacji o każdym z etapów szlaku, znajdziesz tu Etapy szlaku wysokiego wybrzeża

Jak tu dojechać?

Bardzo łatwo. Trasa E4, która łączy północ i południe Szwecji prowadzi właśnie poprzez Höga Kusten. Sam przejazd zapewnia już piękne widoki. Jadąc z południa przejeżdża się przez Höga Kusten Bron (High Coast Bridge), który jest trzecim co do długości najdłuższym mostem wiszącym w Skandynawii, czwartym w Europie i 16. na świecie. Robi wrażenie!

Do Szwecji z Polski, czy też innego miejsca na Ziemi można dostać się samochodem, samolotem, pociągiem, bądź na rowerze. Nie będę rozpisywać się szczegółowo na ten temat. Wystarczy wygooglować nazwę (zerknij na mapę na początku tego postu) i wujek Google już Ci pomoże.

W razie pytań czy wątpliwości pytaj śmiało! Pomogę wybrać najlepszą opcje pod Twoje prywatne potrzeby.

Jaka pora najlepsza na piesze wycieczki ?

Każda! Dokładnie tak. Lato ze względu na bardzo długie dni (noc trwa zaledwie kilka godzin i jest raczej jasna) stanowi najlepszą opcje, jeśli chcesz wykorzystać ten czas w 100 %. Jesień jest moim zdecydowanym faworytem, to przez przecudowne kolory. Zima dostarcza bajkowo- śnieżnych widoków, no i te zachody słońca. Wiosną wszystko się budzi do życia, zieleń w każdym wymiarze.

Nocleg. Wyżywienie. Zaplanowanie podróży.

Zdecydowanie polecam namiot. Na dziko, gdzieś na szczycie, na polu namiotowym, pod gołym niebiem. Bądź w wynajętym domku, hostelu, hotelu, campingu.

Na całej trasie rozmieszczone są miejsca na rozpalenie ogniska, schowanie się przed deszczem, odpoczynku. Wyżywienie jest już zupełnie osobistą kwestią, ale jako, że szlak położony jest wzdłuż głównej drogi Szwecji to w pobliżu znajdują się stacje benzynowe, sklepy i miasta. Zapakujesz się na dzień- dwa i spokojnie przeżyjesz w terenie.

Co do lepszej organizacji i informacji na szlaku podrzucam linki >

https://www.hogakusten.com/en

https://hogakustenleden.com/

https://friluftsbyn.se/

http://www.viaferrata.se/

Inne atrakcje.

Wszystko co opisałam oglądać możesz z perspektywy Twoich wędrujących oczu, ale nie tylko. Kajaki, łódki, skutery wodne i śnieżne, konie, rower, wspinaczka z Via Ferrata. To tylko podstawowe atrakcje, które przychodzą mi teraz na myśl. Jest ich zapewne więcej.

Woda pitna.

W Szwecji pije się wodę prosto z kranu i jest ona pyszna (moja osobista opinia). Pamiętaj zabrać ze sobą butelkę!

Wodę napełnić można na starcie - Hornöberget, Lövvik (etap 2), Lappudden (etap 5), Skoved albo Docksta (etap 7), Skuleberget (etap 8) oraz Näske bądź Köpmanholmen (etap 10). W Parku Narodowym Skuleskogen nie ma żadnych kranów!

Na szlaku istnieją również naturalne źródła wody. Zaleca się jednak posiadanie butelki z filtrem, bądź przegotowanie wody. Pamiętaj, że w trakcie zimy może być ciężko ze znalezieniem naturalnego źródła wody.

 Kilka ważnych zasad.

  • Szanuj zwierzęta i ptaki
  • Nie śmieć
  • Nie chodź po ziemi uprawnej
  • Zamykaj za sobą bramy i furtki
  • Możesz kąpać się wszędzie, z wyjątkiem prywatnych posesji lub tam gdzie jest specjalny zakazu (förbud)
  • Rozpalaj ogień w wyznaczonych i zabezpieczonych miejscach. Zawsze ugaś go dokładnie.
  • Psy na szlaku są mile widziane, ale muszą być na smyczy.
  • Łowienie ryb w jeziorach i rzekach wymaga pozwolenia  (fiskekort)
  • Do połowów na morzu nie jest wymagana żadna licencja połowowa.

Podsumowanie.

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, wędkować, odkrywać nowe miejsca bądź też potrzebujesz się 'zresetować' i nabrać świeżej energii to wysokie wybrzeże jest na to idealnym miejscem.

Zrzut ekranu na film YouTube z góry Skule w Szwecji

W kolejnych postach postaram się przedstawić szczegółowiej moje wybrane i ulubione górki i lasy. W planach jest stworzenie krótkich filmików w których postaram się pokazać całą esencję i klimat tych miejsc. Jeden taki już nawet istnieje na YT! Zobacz już dziś - Skuleberget Zimą

Zapraszam na mój  Facebook  oraz Instagram  Instagram, gdzie pokazuję na bieżąco różne ciekawe miejsca oraz pogodę. Oj tak, pogoda jest baaardzo ważna.